Jdi na obsah Jdi na menu
 


T.O. Dědkův vrch

 

 

 

 

      ObrazekObrazek

   ...........................................................................................................................................................................................................................

            Osada Dědkův vrch byla založena v roce 1954 a prvním šerifem osady se stal Karel Hůle. V roce 1958 bylo vybudováno na osadě hřiště a uspořádán první Nohejbalový turnaj dvojic. O čtyři roky později jsme získali pro vítěze těchto každoročně pořádaných turnajů pohár, který se stal putovní cenou a máme jej až do dnešních dnů.

             Když Karel Hůle zemřel (asi v roce 1961), sešli se znamenití muži v chatě Jarda UlcJardy Navrátila, například Jirka Mandík st., Pepa Lošťák, Jiří Korbel, Venca Souček, Vláďa Svoboda nebo bratři Žabovi, a zvolili šerifem Jardu Ulce. Vytvořili tehdy dobrou partu. Pořádali turnaje, hráli nohejbal, vyjížděli na kolech na sobotní tůry a zúčastňovali se soutěží, které vyhlašovaly ostatní osady. Vysázeli v okolí stromy a dosud holá skalnatá stráň se začala zelenat, prožívali radost i uspokojení. Uvědomovali si, že ke zdejší přírodě patří. A nové chaty přibývaly a děti dorůstaly. Stávalo se jen výjimečně, že hřiště nebylo stále plné. V roce 1961 byl nohejbalový turnaj pořádaný již čtvrtým rokem, pojmenován k poctě bývalého šerifa “Memorial Karla Hůle”.

             V roce 1972 byla z podnětu našeho šerifa Jardy Ulce za účasti dalších osad Kačáku ( Rovinka, Starý potok, Údolí oddechu, White Star, Batalion, Červený mlýn a Rujana ) založena tradice “Závod kamarádství “ jdi jak můžeš ” osadami Kačáku”. 1.července 1972 se na osadním hřišti Dědkova vrchu sešlo 45 účastníků l. ročníku tohoto závodu. Nebylo to sice nijak mnoho ale převládalo nadšení a kamarádský duch. Od této doby probíhal závod pravidelně každý rok a v pořádání závodu se vystřídaly již všechny osady. Všech těchto ročníků se naše osada účastnila s větším či menším úspěchem ale vždy s nadšením.

Obrazek      Dne 28.7.1979 byl zvolen šerifem osady Milan Horn. Jarda Ulc se stal čestným šerifem ale ve své práci pro osadu a její činnost nijak nepolevil. Byly organizovány úpravy po elektrifikaci, bylo rekonstruováno hřiště.Obrazek

 

             V roce 1986 byl šerifem osady zvolen Miroslav Hýlek. Byla provedena zásadní rekonstrukce osadního hřiště a byla postavena osadní chata.  

Obrazek

V roce 1989 vznikl nápad na pořádání každoročního turnaje v Malé kopané DV, který se taktéž hraje dosud. V tomto období bohužel nevíme přesně ve které době, odešel na věčnost kamarád, čestný šerif a duše osady Jarda Ulc. Čestným šerifem byl, za svoji práci a zásluhy o osadu, zvolen Jenda Pajma, jeden z nejstarších členů osady. V roce 1991 odstoupil šerif osady Miroslav Hýlek a byl zvolen šerifem Josef Kelnhoffer až do. 6.7.1992. Ve stejný den byl zvolen šerifem osady Josef Pražský starší. V předcházejících letech však došlo k silnému úbytku zájmu osadníků se na činnosti osady podílet. V osadní chatě se scházeli stále stejní a snažili se udržovat alespoň to co osada ještě měla. Proběhly ještě sportovní a kulturní akce ale to za velkého úsilí šerifa a výboru. Došlo k vykoupení pozemku pod osadní chatou, pronájmu hřiště od OÚ. Potom došlo k úmrtí šerifa Josefa Pražského a od této doby osada šerifa neměla.

              V roce 2007 byla osada bez řádného šerifa ale přesto v roce 2007 byl uspořádán Dětský den a turnaj v Malé kopané DV. Účast byla poměrně dobrá a akce se povedly.

ObrazekDne 21. června 2008 byl zvolen šerifem osady Dědkův vrch Karel Vavroch st. a hned se s úspěchem vypořádal se startem Běhu kamarádství. V tomto roce byly úspěšně provedeny všechny kulturní a sportovní akce, došlo k razantní úpravě hřiště. Karel Vavroch je v současné době zvoleným šerifem osady. Osada v současné době sdružuje 25 chat ale členy osady jsou i kamarádi, kteří zde chaty nemají a na sportovní a kulturní akce dojíždí.

 

Dne 14.8.2010 Karel Vavroch odstoupil z funkce šerifa. Osada zatím nového šerifa nezvolila. 

 

 

Šerif osady Dědků vrch                                         

 

 

 

kontakt Miroslav Hýlek (hyfi)                                 hyfi@volny.cz

web                                                                     www.dedkuvvrch.estranky.cz

                                              

 

Náhledy fotografií ze složky Dětský den 2011